מים הם חיים. שתיית מים הינה דבר הכרחי ביותר עבורנו, במיוחד בקיץ, אך לא רק בו אלא בכל עונות השנה, אנו חייבים להקפיד על שתיית מים אפילו כאשר איננו צמאים.
שתיית מים הינה פעולה הכרחית לקיומם של בני אדם ובעלי חיים. ללא מים, ישנה סכנת התייבשות הגורמת לגופנו לפתח מנגנוני הגנה ובכך להשפיע על תפקודו המיטבי ואף עלולה במקרים קיצוניים לגרום למוות.

תפקיד המים בגופנו

מים הינם כ-60% ממשקל גופו של האדם. 80% מהמים בגופנו מגיעים ממקור חיצוני- משתיית מים, ורק 20% מגיעים כתוצר לוואי מתהליך חילוף החומרים.
כל מערכות גוף האדם משתמשות במים לצורך תפקודן. מערכת הכליות, התאים, מערכת העיכול ועוד- כל המערכות הללו אמונות על תפקודנו ומסתמכות על הימצאות מים בגופנו בכדי שיהיו יכולות לבצע את התהליכים ההכרחיים עליהן הן אחראיות.

מיני בר, קולרים, פילטרים ומסננים - מטריקס

מנגנון הצמא

בכדי שנשתה כמות מים מספקת ביום, המכונה החכמה שהיא גופנו, פיתחה מנגנון שיזכיר לנו לשתות כאשר היא זקוקה למים.
מרכז הצמא שבמוח מופעל על ידי ירידה בנפח הדם, בעקבות גירויים אשר משחררים הורמון נוגד השתנה או בעקבות איתותים ממערכות שונות בגוף. כל אלו מעוררים אצלנו תחושת צמא.
יחד עם הנאמר לעיל, נערכו מחקרים רבים הטוענים שישנה בעיה להסתמך על מנגנון תחושת הצמא בלבד מכיוון שלעיתים תחושת הצמא מופיעה רק לאחר התייבשות קלה והיא איננה חזקה כמו תחושת הרעב למשל ולחלק מבני האדם ישנה החלפה בין תחושת רעב לתחושת צמא. כמו כן, תחושת הצמא פוחתת במרוצת השנים וקשישים יכולים להגיע למצב של חוסר בתחושת צמא.
המשמעות של הבעיות שהזכרנו במנגנון הצמא היא שאנו זקוקים לכמות מספקת של שתיה על מנת לספק לגופנו את כמות המים הדרושה לו, מבלי להתחשב האם אנו צמאים או לא.

כמה מים אנו צריכים לשתות ביום?

אנו זקוקים לשתיית אותה הכמות אותה אנו מאבדים בעקבות הזעה, חילוף חומרים או נשימה ופעילויות נוספות של הגוף.
כמות המים שאנו זקוקים לה ביום היא משתנה מאדם לאדם, מהמיקום ומהפעילויות אותם אנו מקיימים. במידה ומדובר ביום חם או שאנו עושים פעילות ספורטיבית או פעילות מאומצת- נזדקק לצריכה של יותר מים ממה שאנו זקוקים בדרך כלל.
כיום, המלצות השתייה במקובלות הינן ההמלצות האמריקאיות והאירופיות אשר מסתמכות על קבוצות גיל שונות בתוך האוכלוסייה הבריאה.
המלצות אלו עומדות על שתיית 2-3 ליטרים ביום למבוגרים, ילדים צעירים זקוקים לשתיית 1-1.5 ליטר ביום ומתבגרים זקוקים לשתיית 1.5-2.5 ליטר ביום.
המלצות אלו מתאימות למי שאינו עושה פעילות גופנית מאומצת או פעילות ספורטיבית הגורמת להזעה מרובה.

כיצד נוודא שאנו שותים מספיק?

כפי שציינו, ישנם אנשים אשר מנגנון הצמא שלהם פחות חזק משל שאר בני האדם. לכן, רצוי לדאוג שבסביבתנו הקרובה תהיה גישה נוחה למים בכל זמן נתון.
מה ניתן לעשות בכדי לשתות כמות מים מספקת?
בקבוק– רבים מאתנו נמצאים בחוץ חלק משעות היום. ישנם אנשים אשר רוב ימיהם עוברים עליהם מחוץ למקום בנוי עם מים נגישים, ילדים אשר הולכים לשחק בחוץ לאחר שעות הלימודים או כאשר  אנו הולכים לסידורים או קניות.
מכיוון שבמקרים רבים קשה למצוא מקור מים זמין ונגיש, מומלץ לקחת בתיק בקבוק עם מים טריים ונקיים אשר יהיו זמינים לנו בכל רגע נתון.
מיני בר קומפקט בר - מטריקסמתקני מים – בבתים ובמשרדים רבים נוכל למצוא מיני בר במטבח או במטבחון. מיני בר מעודד שתיה בקרב ילדים קטנים ומבוגרים גם כן וכן מספק מים טריים, טעימים ובטמפרטורה משתנה לפי העדפת השותה.במקומות בהם יש תפוקה גבוהה של אנשים מומלץ להתקין מתקני מים או קולר מים במוסדות כגון בתי ספר, מעונות, בתי חולים וכיו"ב. כדאי שמתקני המים יספקו מים נקיים וצלולים בכל עת מומלץ לדאוג לתחזוקתם בהתאם להוראות יצרן והוראות החברה.

מים עם טעמים- דבר זה הינו דבר ידוע שאנשים רבים מעדיפים משקאות ממותקים על מים, אך מטעמי בריאות רבים מאתנו מעדיפים להוריד בכמויות הסוכר אשר נכנסות לנו לגוף. פתרון טעים ופשוט לייצר מים עם טעם הוא תוספת של פרוסות לימון או תפוז לקנקן המים או השרייה של עשבי תבלין כגון נענע ולואיזה. כל אלו יתנו טעם נפלא למים ללא תוספת בסוכר וקלוריות מיותרות וכך נשתה מהם יותר.
מים טעימים- מים בטעם לא טוב תמיד יגרמו לנו לשתות בחוסר רצון ואף לא לשתות בכלל. דאגו שיהיה בסביבתכם מתקן מים  אשר מטהר את המים ומוציא מים טעימים אותם תרצו לשתות.

לסיכום, שתייה  הינה דבר חשוב ביותר ואנו מחויבים לשים לב לכמות המים אותה אנו שותים. רצוי לשתות מים טעימים ונקיים אשר יעודדו אותנו לצרוך את כמות המים המספקת לה אנו זקוקים. על מנת ליהנות ממים טעימים וצלולים בכל עת, פנו עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם. חברתנו מתמחה בטיהור והשבחת מי השתייה, עם מטריקס תוכלו לשתות מים טובים נקיים בכל זמן ובכל מקום.