איך לחסוך במים?

חיסכון במים הוא חובה משותפת לכל האזרחים. חיסכון במים  תורם לשמירה על איכות הסביבה, הוא מונע צריכה מוגברת ויכול לתרום גם לצמצום הוצאות כלכליות. מצד שני, חיסכון במים לא אמור לבוא על חשבון שתייה מרובה של מים נקיים וטעימים. המטרה היא למצוא את שביל הזהב בין חיסכון יעיל לבין צריכה מבוקרת ונכונה. אך כיצד עושים זאת ואילו אמצעים טכנולוגיים קיימים לטובת הצרכנים? על מנת לענות על השאלה הזו כדאי להבין קודם כל מדוע חשוב לחסוך במים.

המים הם המשאב העיקרי לו זקוק גוף האדם. אנו משתמשים במים לצרכי שתייה, רחצה, שטיפה, בישול ועוד. למרות שנדמה כי מים נקיים וטריים תמיד היו חלק מהחיים שלנו, מדובר על חידוש של העידן המודרני. עד לפני כמה מאות שנים נאלצו אנשים רבים לגמוע קילומטרים במטרה להגיע אל מעיינות של מים נקיים. הדרך לחסוך במים היא קודם כל להעריך את המשאב הזה ולהכיר בחשיבותו. אין להקל ראש בברז המים שיש לנו בבית או במתקני מים הפועלים במשך 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, לצרכי טיהור, ניקוי, חיטוי והסרת אבנית.

החיסכון מתחיל בהרגלים נכונים

כמו בכל תחום, גם בכל הנוגע לצריכת מים יש חשיבות להרגלים המוטמעים בנו כבר מגיל צעיר. הדרך הטובה ביותר לחסוך במים היא לבצע התאמה של הרגלי השימוש. ראשית, יש להסביר לילדים מדוע חשוב לסגור את הברז כאשר לא משתמשים בו. רצוי להוות עבורם דוגמא אישית ולהקפיד על צריכה מבוקרת של מים במטבח, במקלחת וגם בגינה או בחצר. החיסכון דורש שינוי מסוים בהרגלים אולם הוא משתלם בטווח הקצר והארוך. הילדים יכולים להשתתף בפעילות החיסכון ואף לקבל תמריצים.

שנית, כדאי להשקיע באופן חד פעמי באמצעים לטיהור מים וכך לצרוך אך ורק מים נקיים ובריאים. כך ניתן לחסוך על שימוש במים מלוכלכים ולהשאיר את מקורות המים הטבעיים מלאים. בין היתר כדאי להביא בחשבון מתקנים יעילים כגון מיני בר לבית  ולעסק, קולרים במוסדות ציבוריים, בתי ספר וגנים וכמובן מערכות טיהור מים מגוונות.

מי יכול לחסוך במים?

כולנו ללא יוצא מן הכלל יכולים וצריכים לחסוך במים. כאמור, את ההרגלים הנכונים חשוב להטמיע כבר בגיל צעיר, אולם חשוב לא פחות להקפיד על תהליך מסודר וסבלני של חיסכון. ילדים, גברים, נשים ומבוגרים המתרגלים לחסוך אינם מרגישים פגיעה באיכות החיים, אלא להיפך. הם הופכים את החיסכון לחלק מהשגרה וכך משיגים את התוצאה הרצויה. החיסכון הוא דרך חיים ויש לו משמעות גדולה בעיקר במשאב בסיסי וחיוני כמו מים. התחילו לחסוך מוקדם ככל האפשר ונצלו את האמצעים שיכולים לעזור לכם.

חברת מטריקס מציעה פתרונות מים מגוונים. מי שרגיל להשקות את העציצים עם מים נקיים מהברז יכול להתקין מסננים ופילטרים או להשתמש בפתרונות לאבנית על מנת להבטיח זרימה של מים נקיים בלבד. מים מלוכלכים עם חלודה או אבנית יוצרים נזקים בלתי הפיכים וגורמים לבזבוז אדיר של משאבים. המים הללו אינם יעילים ולכן יש להשתמש בכמות גדולה יותר שלהם על מנת להשיג תוצאה מסוימת. אל התוצאה הזו ניתן להגיע מהר יותר ובכמות מים קטנה במידה ומנצלים את מערכות הטיהור. מבחינתנו, חיסכון במים לא מסתיים בתוך הבית. הוא ממשיך כאשר אנו הולכים לים, שוחים בבריכה או בוחרים לגדל עציצים ותבלינים בחצר. יש לחסוך במים בכל מקום ולהקפיד על צריכה מצומצמת שיכולה להפוך בסופו של דבר לכמות משמעותית.