במערכות שזורמים בהן מים חמים או בגופי חימום לא נדיר למצוא שכבה של אבנית. היא נגרמת כאשר יונים שמומסים במים שוקעים בעקבות תהליך החימום. מים שיש בהם אבנית נקראים מים "קשים". מים אלו פחות איכותיים לשתייה, מה גם שהם יכולים לגרום לנזק לרכוש ולבריאות. האבנית עלולה לגרום לסתימות צנרת, ירידת לחץ במקלחת, ניקיון בתדירות גבוהה יותר וכדומה. לכן השאיפה היא לסלק ולסנן את האבנית מהמים, ומרככי מים מאפשרים לעשות זאת בקלות יחסית. 

מרככי מים – מה זה בדיוק?

מרכך מים זו מערכת שהופכת מים קשים למים רכים תוך כדי שנפטרת מהאבנית. מרככי מים מבוססים על תהליך שנקרא חילוף יונים, במהלכו מוחלפים יוני סידן ומגנזיום חיוביים ביוני נתרן חיוביים, מנגד נשארים במים יונים שטעונים במטען שלילי. יש לציין שתהליך הריכוך אינו ממזער את כמות המלחים במים אלא רק משנה את הרכבם ובכך מונע את הנזקים שעלולים להיגרם כתוצאה מתופעת המים הקשים.

כל הסיבות להשתמש במרכך מים

הצטברות של אבנית ומים קשים יכולים להשפיע על החיים בהמון היבטים ולא במובן חיובי. בין ההשפעות שלהם:

  • בזבוז אנרגיה – אבנית שמצטברת על גופי החימום פוגעת בביצועים שלהם וכתוצאה מכך מושקעת הרבה יותר אנרגיה לצורך חימום המים. מטבע הדברים, צריכה גבוהה יותר של אנרגיה מובילה לעלויות גבוהות יותר.
  • שימוש ביותר חומרי ניקוי – כדי להיפטר מאבנית צריך להשקיע בחומרי ניקיון ייעודיים עבור כל מכשיר חשמלי, מה שמעלה את ההוצאות. מרכך מים לעומת זאת חוסך לנו את כל זאת ומונע את השימוש בחומרי ניקוי ופגיעה בסביבה כתוצאה מכך.
  • בעיות בריאות – אבנית יכולה לגרום לנזקים בריאותיים כמו למשל בעיות עור. כמו כן היא יכולה לפגוע במראה השיער ובתחושת הרכות שלו. את כל זאת ועוד אפשר למנוע או להפחית על ידי שימוש במים רכים. 
  • בלאי בתדירות גבוהה – נוכחות של אבנית משפיעה על גופי חימום ומכשירי חשמל במידה רבה ועם הזמן היא גם תגרום לנזקים כאלו ואחרים או להחלפה ותיקונים בתדירות גבוהה יותר. מרככי מים מבטיחים הרבה יותר עמידות לאורך השנים.

כיצד מרככי מים פועלים?

מרככי מים פועלים על בסיס טכנולוגיית חילוף יונים. התהליך עצמו מתבצע על מצע שרף שאינו מסיס במים וטעון במטען שלילי. המצע השלילי מתפקד כמו מגנט ומושך אליו יוניים בעלי מטען חיובי. מצע השרף שנמצא בתוך המרכך מכוסה ביוני נתרן בעלי מטען חיובי חלש, אשר עם הזמן מתחלפים עם יוני מגנזיום וסידן בעלי מטען חיובי חזק. החלופה בין יוני המגנזיום והסידן לבין יוני הנתרן מובילה לריכוך המים. תהליך זה אורך זמן ומהלכו תלוי בכל מיני גורמים כמו למשל מידת קשיות המים או איכותו של השרף בו נעשה שימוש. כאשר אין יותר יוני נתרן על מצע השרף שיכולים להתחלף עם יוני מגנזיום וסידן, זה הזמן לבצע פעולת ריענון, כאשר מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי אופי התהליך והתזמון המתאים עבורו.