מטריקס טיהור והשבחת מים

אנשים רבים מתחילים את היום עם כוס קפה, ולפי מחקר שנערך לאחרונה, יציאה לעבודה לאחר שתיית קפה יכולה להציע יתרון מבחינת הירידה במשקל.
מחקר ספרדי שפורסם בכתב העת הבינלאומי לתזונה, פעילות גופנית וחילוף חומרים, מצא שספורטאים ששתו קפה לפני האמון הגופני שרפו כ-15% קלוריות במשך שלוש שעות לאחר האימון, בהשוואה לאלה ששתו פלצבו (קפה דמה). המנה שהפעילה את ההשפעה הכילה 4.5 מיליגרם קפאין לכל קילו ממשקל הגוף. לאישה שמשקלה 68 קילו, זה בערך 300 מיליגרם קפאין, הכמות שנמצאת בכ-340 גרם קפה מבושל, כמות שאתם כנראה לוגמים מדי בוקר.

אם אתם מתייחסים לקפה בבוקר כאל "עזר כנגד" שאף פעם לא תהיו מוכנים לוותר עליו, תשמחו לדעת שהקפה הוא בעצם משקה-על סודי ביותר. ואם אתם גם מתעמלים, הקפאין יציע לכם יתרונות פונקציונליים נוספים לפעילות הגופנית שלכם.

זאת ועוד, טיב המשקה תלוי בשני דברים באיכות הקפה ובאיכות המים. הכנת קפה באמצעות מכונת קפה למשרד או לבית, עם מים מסוננים – תבטיח לכם "משקה-על" איכותי, כי הקפאין והמים המסוננים משפיעים לטובה על בריאותנו.

הנה חמש סיבות בגינן תוכלו ליהנות מהקפה בבוקר וכחלק מאורח חיים פעיל:

שיפור זרימת הדם

מחקר יפני שנערך לאחרונה חקר את השפעות הקפה על זרימת הדם בקרב אנשים שלא נהגו לשתות קפה. כל משתתף שתה כ-141 גרם קפה – קפה רגיל או קפה נטול קפאין. לאחר מכן מדדו החוקרים את זרימת הדם בכלי הדם הקטנים ביותר בגוף. הממצאים הראו שאלה ששתו קפה רגיל (עם קפאין) חוו עליה של 30% בזרימת הדם במשך 75 דקות, בהשוואה לאלה ששתו את הגרסה נטולת הקפאין. השרירים שלכם זקוקים לחמצן בזמן האמון הגופני, לכן זרימה טובה יותר עדיפה.

הפחתת הכאב

מדענים באוניברסיטת אילינוי, ארה"ב, מצאו כי צריכת קפאין באמצעות 3-2 כוסות קפה, שעה לפני היציאה לפעילות גופנית בעצימות גבוהה, הפחיתה את כאבי השרירים.
המסקנה: קפאין עשוי לעזור לכם להתאמץ עוד קצת במהלך אימוני הכוח, וכתוצאה מכך לשפר את כוח השריר או את הסיבולת.

שיפור הזיכרון

מחקר שפורסם על ידי אוניברסיטת Johns Hopkins מצא כי הקפאין משפר את הזיכרון עד 24 שעות לאחר שתיית הקפה. החוקרים נתנו לאנשים שלא צורכים קפה באופן קבוע – 200 מיליגרם קפאין או פלצבו, חמש דקות לאחר שלמדו סדרה של תמונות. למחרת, התבקשו שתי הקבוצות לזכור את התמונות. הקבוצה שצרכה קפאין זכרה את התמונות טוב יותר באופן משמעותי.

שימור השריר

מחקר שנערך בבעלי חיים על ידי מדעני ספורט באוניברסיטת Coventry מצא שהקפאין עוזר להפחית את השחיקה בכוח השרירים שמתרחשת עם ההזדקנות. ההשפעות המגוננות נראו גם בסרעפת, השריר העיקרי שמשמש לנשימה וגם בשרירי השלד. תוצאות המחקר מלמדות שצריכה מתונה של קפאין יכולה לעזור לשמור על הכושר הכללי ולהפחית את הסיכון לפציעות שקשורות לגיל.

הגברת הדלק לשריר

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Journal of Applied Physiology מצא כי מעט קפאין לאחר אמון גופני יכול להועיל, במיוחד לספורטאי סיבולת שמתאמנים כול יום. המחקר מצא כי בהשוואה לצריכת פחמימות בלבד, שילוב של קפאין עם פחמימות הביא לעלייה של 66% ב-glycogen שבשריר במשך 4 שעות לאחר האמון. ה-glycogen, צורה של פחמימות, נאגר בשרירים ומשמש כבנק אנרגיה חיוני במהלך פעילות גופנית.

אבל זה לא אומר שעכשיו תוכלו לשתות "המון קפה…". מומלץ לא להגזים ולשלב את הקפה עם מרכיבים תזונתיים עשירים אחרים כמו חמאת שקדים, שיבולת שועל או קינואה. ואל תשכחו להקפיד על שתיית מים.