כדי לשמור על איכות המים ועל אריכות חייו של מתקן בר המים, יש להקפיד על תחזוקה נאותה. וכחלק מאותה תחזוקה, אחת הפעולות אותן יש לבצע באופן תדיר היא החלפת המסנן. כדי עשות זאת על הצד הטוב ביותר יש לקרוא את הנחיות היצרן והוראות הבטיחות בקפידה.


מתי מחליפים מסנן?

באופן כללי אורך חייו של מסנן המים נקבע בהתאם להיקף השימוש, כלומר לכמות הליטרים של המים אותם מוטל עליו לסנן. ואיך בודקים זאת? יש לבדוק את כמות הליטרים בהם המיני בר שלכם עושה שימוש ביחס לשימוש הממוצע, זאת כמובן תוך התייחסות למקדם הביטחון. כמו כן התקנים בהם על המיני בר לעמוד מגדירים את הביצועים של המיני בר, לעומת ביצועים אשר עלולים להשפיע על מידת העמידות שלו.

אז נסכם זאת למילים פשוטות:

לסיכומו של ענין יש להחליף מסנן אחת לששה חודשים או כל 2,000 ליטרים, מה שיגיע קודם. את החלפת המסנן תוכלו לבצע באופן עצמאי וללא איש מקצוע. יחד עם זאת חשוב לקחת בחשבון שההמלצות משתנות מיצרן ליצרן ואף לא יהיו זהות בין דגמים ספציפיים של אותה היצרנית. לכן זכרו: המכשיר מגיע עם חוברת הוראות ולא בכדי. יש לקרוא את ההנחיות של היצרן בנושא לפרטי פרטים כדי לוודא שפעולות התחזוקה שלכם נכונות.

למה בכלל להחליף מסנן?

אחת הסיבות העיקריות להחלפת מסנן על בסיס קבוע היא הנחיה של משרד הבריאות. יתרה מכך במידה ולא מחליפים את המסנן בזמן מסתכנים בפגיעה באיכות המים ולגרימת נזקים למכשיר עצמו. ישנם דגמים אשר כוללים נורה המתריעה שהגיע הזמן להחלפה, אולם בכל מקרה, רצוי להיות ערים ולעקוב אחר הנושא אם רוצים מים נקיים ובריאים ומתקן אשר ישמש אותנו נאמנה לאורך שנים רבות.

יש לדאוג להחליף גם נורת UV

אי הקפדה על החלפת המסנן עשויה לפגוע במידה ניכרת באיכות המים. בד בבד, גם כאשר לא מקפידים לחליף נורת UV מסתכנים בפגיעה באיכות המים, שכן תפקידה של הנורה הוא לטהר את המים, להקטין את העומס הבקטריאלי ולפלוט קרינה מבוקרת. אותה קרינה משפיעה על קצב הריבוי והגידול של האורגניזמים השונים במים ומשפרת את טעם המים ואת איכותם. כאשר לא מקפידים להחליף את הנורה פוגעים במידה ניכרת בתפקודו היעיל של בר המים ומסתכנים בפגיעה במכשיר.

מיני בר, קולרים, פילטרים ומסננים - מטריקס

חשוב! לקרוא את הוראות היצרן

אם ברצונכם לשמור על תחזוקה נאותה של מתקן המיני בר שלכם עליכם לקרוא את הוראות היצרן בקפידה, בכל הנוגע להחלפת מסנן או נורת UV. ההנחיות כתובות בהתאם להוראות הבטיחות של הדגם הספציפי שברשותכם, לשיטת עבודתו ולמפרט הטכני שלו. במידה ואין לכם את החוברת המקורית המכילה את ההוראות, כיום ניתן בהחלט לאתר את המידע באינטרנט. כמו כן תמיד תוכלו להתייעץ עם נציגי השירות של החברה ממנה רכשתם או לתאם ביקור טכנאי כדי שיחליף את המסנן עבורכם.

רגע לפני סיום, מה חשוב לדעת?

• לא כדאי לוותר על החלפת מסנן ונורת UV בהתאם להוראות היצרן
• בעת הזזת בר המים יש להיזהר ולוודא שהחיבור לחשמל תקין
• יש לזכור כי מדובר במכשיר חשמלי ולכן כאשר עושים בו שימוש או מבצעים פעולות תחזוקה חשוב לנקוט בכל אמצעי הזהירות
• אל תשכחו שמדובר בבר מים המספק גם מים חמים בטמפרטורה גבוהה. לכן שימת לב להוראות הבטיחות בעת השימוש תסייע גם להימנע מטעות אנוש לא נעימה בלשון המעטה

לסיכום בעזרת תחזוקה של בר המים והחלפת המסנן אחת לתקופה, ניתן ליהנות ממים נקיים ובריאים וממתקן מים שישמש אתכם היטב לאורך השנים.