המים שמגיעים אלינו הביתה דרך הברז כוללים גם חומרים לא כל כך טובים לבריאות כמו למשל אבנית, פלואור, פחם, מתכות, מלחים, חלקיקים ועוד. לכן רבים בוחרים לעצמם פתרון סינון וטיהור מים כזה או אחר, כדי לשפר את איכות המים בבית או במשרד. ישנן שיטות סינון שונות ומגוונות שקיימות כיום, אחת מהן היא מערכת אוסמוזה הפוכה. איך השיטה עובדת? ומה היתרונות שהיא מציעה לכם לעומת שיטות סינון אחרות? ריכזנו עבורכם את כל הפרטים החשובים.

אז מה זה אוסמוזה הפוכה?

אוסמוזה הפוכה הינו טיהור מים מחומרים אורגנים, מזיקים, יונים, מולקולות, חלודה, חול, כלור, בקטריות, מלחים, חיידקים ושלל חומרים מזיקים שלא תרצו שיהיו במי השתייה שלכם. בנוסף שיטה זו משמשת גם למניעת ריחות וטעמי לוואי של המים. אוסמוזה הפוכה הינה טכנולוגיה מאוד מתקדמת, התהליך עצמו מבוסס על לחץ חיצוני נגדי ללחץ האוסמוטי הטבעי. כתוצאה מהלחץ ניתן להעביר תמיסה בעלת ריכוז מומסים גבוה (לדוגמה של מים מלוחים) דרך ממברנה חדירה למחצה. הממברנה מסננת את התמיסה ופולטת אותה עם ריכוז מומסים נמוך. וכך למעשה המים מטוהרים.

מערכת אוסמוזה אמריקאית עם בוסטר - מטריקס

מה ההבדל בין תהליך אוסמוזה רגיל לבין אוסמוזה הפוכה?

המעבר הטבעי של מומסים דרך הממברנה בתהליך אוסמוזה רגיל הוא בין תמיסה בעלת ריכוז מומסים נמוך לתמיסה בעלת ריכוז מומסים גבוה, למעשה אין צורך להפעיל לחץ כדי שזה יקרה. לעומת זאת אוסמוזה הפוכה הינו תהליך נגדי לתהליך הטבעי, שכן כאן התהליך הפוך ולכן יש צורך להשתמש בלחץ חיצוני. הלחץ בתהליך האוסמוזה הטבעי נקרא לחץ אוסמוטי, אותו מפעילה תמיסה על ממברנה חצויה למחצה, שתפקידה להפריד בין שתי תמיסות. הפרדה זו אפשרית כמובן בזכות הפער בין ריכוז המומסים בין שתי התמיסות.

מהם שלבי הסינון בתהליך אוסמוזה הפוכה?

כדי שהמים שאתם שותים יהיו כמה שיותר איכותיים, מערכות אוסמוזה הפוכה כוללות ארבעה שלבי סינון והם:

  • סינון על ידי פילטר חלקיקים –תפקידו של הפילטר בשלב זה הוא לסנן את כל החלקיקים מהמים, כאן מדובר על חלקיקים גדולים יחסית כמו חול וחלודה, לכלוכים גסים וחלקיקים נוספים.
  • סינון על ידי פילטר פחם –שלב הסינון הבא שהמים עוברים הוא סינון של הכלור, גזים ותרכובות אורגניות על ידי פילטר פחם. לרוב שלב זה מאפשר ליהנות ממים ללא ריחות וטעמי לוואי.
  • סינון על ידי ממברנה –לאחר שהמים עוברים את שני השלבים הקודמים הם יעברו דרך הממברנה כאשר מים מלוכלכים מוזרמים אל הביוב ומים נקיים נאגרים במכל מיוחד לכך. בשלב הזה המים יתנקו מווירוסים, מתכות כבדות, אבנית, כימיקלים ורעלים.
  • סינון על ידי פילטר פחם נוסףבשלב האחרון המים שסוננו יעברו דרך פילטר פחם נוסף שממוקם ממש בסמוך לנקודת המזיגה שממנה יוצאים מי השתייה. הסינון האחרון ישפר את הטעם ויבטיח שהמים שאתם שותים אכן טוהרו לחלוטין.

מה היתרונות בסינון מים באמצעות אוסמוזה ההפוכה?

שיטת אוסמוזה הפוכה מביאה בשורה חדשה לעולם טיהור המים ומציעה יתרונות רבים. התקנת המערכת מייתרת את השימוש בבקבוקי מים מינרלים או מכלי מים גדולים, כמו גם את המאמץ הכרוך בהובלתם והשגתם. היא עומדת בכל תקני האיכות המחייבים והנדרשים של מכון התקנים הישראלי ואינה דורשת פעולות תחזוקה מיוחדות כמעט כלל. מסנני המערכת מעולים ויעילים לשימוש עבור כמות גדולה של מים, עד 6,000 ליטר מים ליתר דיוק. כמו כן הממברנה תשרת אתכם למשך שלוש עד חמש שנים.

כמה עולה מערכת אוסמוזה הפוכה?

קניית מערכת אוסמוזה הפוכה והתקנתה אומנם יקרה יותר לעומת קניית מיני בר או מכשירי סינון אחרים, זה נכון. אך חשוב להבין שמדובר בהשקעה הרבה יותר משתלמת כלכלית לטווח הרחוק. כמו כן מלבד חיסכון כלכלי, מדובר במערכת שתספק לכם את המים הטובים והאיכותיים ביותר שישנם, כך שאתם יכולים להיות שקטים שאתם ובני משפחתכם צורכים מים טובים, בריאים ומסוננים.

מגוון מערכות לשימוש ביתי או תעשייתי

בחברת מטריקס אנו מעמידים לרשותכם מגוון גדול של מערכות סינון וטיהור מים מתקדמות המבוססות על הטכנולוגיות החדישות ביותר, בהתאמה אישית לצרכים שלכם ועבור כל מטרה. מערכת סינון בשיטת אוסמוזה הפוכה מבית מטריקס מבוססת על ארבעה שלבי סינון אשר מבטיחים יעילות ואיכות מים גבוהה. המערכת מותקנת, מפוקחת ונבדקת על ידי אנשי המקצוע המומחים של החברה וכוללת מיקרו פילטר איכותי שמהווה ערובה למים טעימים, איכותיים ובריאים.

למידע נוסף אודות אוסמוזה הפוכה מאתר וויקיפדיה