כמעט כל ישראלי מכיר את המושג "מים קשים", אך רק מעטים מצליחים לרדת אל שורש העניין ולהבין מה זה באמת אומר. מבחינה כימית מוגדרים מים קשים בתור מים המכילים יוני סידן או יוני מגנזיום. לעיתים יש בתוך מים קשים גם יוני ברזל תת ערכיים או יוני מנגן, אולם הסידן והמגנזיום הוא נפוץ יותר. יונים הם אטומים או מולקולות הנושאים מטען חשמלי. מספר האלקטרונים ביונים שונה ממספר הפרוטונים ותרכובות רבות נוצרות הודות למשיכה החשמלית הנוצרת באופן טבעי בין יונים חיוביים ושליליים. בהקשר של מים קשים, יוני סידן, מגנזיום, ברזל או מנגן יוצרים בתגובה עם סבון חומרי קשי-תמס. אלו חומרים שקשה להמיס במים והמאפיין שלהם הוא בין היתר שקיעה.

יוני הסידן הקיימים במים הזורמים בישראל אחראיים להיווצרות האבנית. ההשפעה השלילית שלהם מתגברת בעת חימום מים קשים, וזאת כתוצאה מתגובת שיקוע של חומר קשה-תמס נוסף בשם סידן-פחמתי. אבנית שוקעת שהיא תופעת לוואי מוכרת ומפורסמת במים הקשים בישראל יוצרים נזקים בלתי הפיכים למערכות אינסטלציה. בעיקר בולטות ההשלכות השליליות של המים הקשים בצנרות מפעלים, צנרות ביתיות וכדומה. האבנית הנוצרת כתוצאה מיוני הסידן והיחס ביניהם לבין חומרי קשי-תמס שוקעת וסותמת את הצינורות. היא פוגעת ביעילות התהליכים התלויים בזרימת מים חמים ויש לה השפעות ארוכות טווח.

כיצד הופכים מים קשים למים רכים?

הפעולה העיקרית המאפשרת הפיכת מים קשים למים רכים היא הפחתה של ריכוז יוני הסידן או המגנזיום. חשוב להבין כי ריכוך מים מהווה חלק בלתי נפרד מהתמודדות עם מצב המים הקשים בישראל. יוני קשיות כגון סידן או מגנזיום מפחיתים את יכולת ההקצפה, יוצרים משקעים לא אסתטיים וגם מפחיתים את כושר הניקוי של דגטרגנטים (תערובות חומרים המשמשות לניקוי). מתקני ריכוך מים המיועדים לשימוש ביתי זוכים להצלחה היות והם משתמשים בשרף מחליף יונים. פעולת הריכוך הזו גורמת להגברת כמות יוני הנתרן, בעוד ריכוך באמצעות חימום וסינון מעודד אבנית.
חשוב להזכיר כי על פי כל המחקרים האחרונים, מים קשים אינם מזיקים לבריאות. ההשלכות העיקריות שלהן הן הצטברות אבנית בקומקומים חשמליים, דודי שמש, מדיחי כלים ומכונות כביסה. האבנית היא זו שיוצרת את רוב הבעיות ולאו דווקא המים הקשים בעצמם. העובדה שהם מכילים כמויות גדולות של סידן ומגנזיום קשורה אל הקרקע הגירית בארץ, אולם ההשפעה פחות דרמטית מכפי שנהוג לחשוב. למעשה, על פי חלק מהממצאים יכולה צריכה מאוזנת ומבוקרת של מים קשים דווקא להביא ליתרונות בריאותיים מסוימים. ההמלצה העיקרית היא להשתמש במטהרי מים ביתיים ולהימנע מראש ממצבים בהם אבנית מצטברת יוצרת נזקים בלתי הפיכים למכשירי החשמל.

פתרונות לאבנית ולמים קשים

למזלם של תושבי ישראל, הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת ניצול פתרנות יעילים לטובת התמודדות עם אבנית ומים קשים. חלק מהפתרונות הם מתקני מים לבית ולעסק, קולרים, מערכות טיהור מים המתחברות אל תשתית האינסטלציה, מסננים, פילטרים ועוד. מגוון אנשי מקצוע מתמחים בהתאמת פתרונות לאבנית ולמים קשים עבור לקוחות במגזר הפרטי, העסקי והמוסדי. השאיפה היא להתמודד בצורה נכונה עם המים הקשים בישראל ולמנוע את ההשלכות השליליות המלוות שימוש בהם לאורך זמן.
אנחנו בחברת מטריקס גאים להוביל את תחום בריאות המים בישראל ומזמינים אתכם להצטרף למשפחת הלקוחות המרוצים. החברה שלנו היא בעלת ניסיון רב בהשבחת וטיהור המים  וההתמחות שלנו היא במתן פתרונות מגוונים. אנו משווקים מוצרים בתווי תקן מחמירים ומקפידים על סטנדטים גבוהים מהרגיל. צרו קשר עם אחד מנציגינו ובואו לשמוע פרטים נוספים.