בר מים כולם

אחד הנושאים הבוערים ביותר בחברה המודרנית שלעתים מצליח להשכיח אפילו מהתושבים בישראל את הדאגות היומיומיות שנסובות סביב כסף ופרנסה, ביטחון ושאר נושאים שהינם מנת חלקנו מדי יום ביומו, הוא נושא איכות הסביבה. לראייה לכך, אנחנו רואים אינספור מתקני מחזור ברחובות, מסלולי לימוד למדעי איכות הסביבה נפתחים באוניברסיטאות ובמכללות שונות ברחבי הארץ והמשרד להגנת הסביבה נהנה מתשומת לב גוברת והולכת. אך איך כל זה קשור למתקן מים? ובכן, על כך נרחיב בהמשך.

ממחזרים באהבה

לא ברור אם הסיבה לכך נעוצה ביחסי ציבור מצוינים, או שמדובר בדאגה כנה שהתעוררה באופן עצמאי, אבל כיום יותר ויותר ישראלים לוקחים לתשומת לבם את נושא איכות הסביבה באופן אישי ביותר. לפני שנכתוב על מתקן מים, נציין כי עדות לכך שתשומת הלב הציבורית גואה בהתמדה ניתן לראות בעובדה שמנתונים עדכניים של סקר שנערך לאחרונה עולה כי משנה לשנה גדל בהתמדה מספר הישראלים שדואגים לכך שבביתם יוצבו מספר פחים עבור סוגי פסולת שונים. אמנם אנחנו רחוקים שנות אור ממדינות כמו גרמניה בהן בכל בית מוצבים שבעה פחים עבור כל סוגי הפסולת, אבל ההתקדמות שלנו בהחלט מרשימה.

מתקן מים ביתי

מוריקים לאיטנו

מעבר לכל זה, נושאים שעוסקים באיכות הסביבה עושים כותרות ראשיות בעיתונים לעתים קרובות. במוסדות רבים ובקיבוצים רבים ברחבי הארץ מופעלים פרויקטים נרחבים להחלפת האסבסט בחומרים ידידותיים, כל תחום ההדברה האורגנית נמצא בתנופת פיתוח והחקלאים האורגניים נהנים מפרנסה טובה ומוצלחת. כמו כן כל התחום של מים אפורים, שימור מים ושימוש בהם למטרות השקיה, תופס תאוצה אמיתית בשנים האחרונות. כפי שזה נראה, אנחנו הופכים למדינה ירוקה יותר מיום ליום. אז בכל זאת, מה כל זה קשור לנושא של מתקן מים?

מתקן מים כמייצג תופעה חברתית

אחד הסממנים המובהקים לשינוי בתודעה שלנו בנוגע לאיכות הסביבה היא הפופולאריות ההולכת וגדלה של מתקני מים ביתיים, מה שנהוג לכנות גם בר מים. בעבר, ראינו מתקנים כאלו בעיקר במשרדים גדולי, אך כיום ביותר ויותר בתים בישראל ניתן למצוא בר מים. היתרונות שלו בשמירה על איכות הסביבה הם רק חלק ממגוון האלמנטים שהופכים אותו לפופולארי כל כך, אך חשוב לתת עליהם את הדעת.

נוחות, איכות והפחתה בפסולת

המודעות לאיכות המים הירודה בארץ הביאה הרבה ישראלים למסקנה כי מים מינרלים הם התשובה. לאחר שצרכנו כמות עצומה של מים מינרלים מבקבוקי פלסטיק, התחלנו לעבור לאט לאט לכל התחום של מתקן מים וכך הצלחנו למנוע הצטברות של פסולת פלסטיק רבה. חישוב פשוט מעלה כי במידה ואדם ממוצע שותה שני ליטרים מים ליום, במשפחה בת חמש נפשות צורכים במשך השבוע 70 ליטרים של מים. מדובר בכמות של קרוב לחמישים בקבוקים למשפחה בת חמש נפשות. מתקן מים חוסך את כל הפסולת הזו במקביל לאספקה קבועה של מים נקיים וזכים. אין ספק עם כך שעברנו כברת דרך ארוכה, אך יש לנו עוד דרך ארוכה לעבור עד שנצטרף למדינות המובילות בתחום. שיהיה בהצלחה לכולנו.