שתייה מספיקה חשובה בכלל ובפעילות גופנית בפרט. מאזן נוזלים תקין בגוף הוא תנאי הכרחי לתפקודו, קל וחומר בעת עיסוק בפעילות גופנית, אפילו בדרגת עצימות נמוכה. כשני שליש מהמים, המהווים  כ- 60% ממשקלו של אדם, נמצאים בתוך תאי הגוף.

בכל עת חייב להישמר שיווי משקל בין המים הנמצאים בתוך התאים לבין המים הנמצאים מחוץ להם. לאיזון בין שני  מיקומי המים יש השפעה על נפח הדם, על ויסות מערכת לב ריאה ושמירה על מנגנון ויסות החום.
על מנת לבצע פעילות גופנית רציפה ואפקטיבית יש צורך באספקת חמצן סדירה לכל תאי השריר על פי עצימות המאמץ. צריכת החמצן תלויה באפן ישיר בנפח הדם שזורם ללב. על מנת לשמור על רציפות הזרימה יש הכרח לשמור על נפח הדם התקין. כאשר הפעילות הגופנית מתבצעת בעצימות גבוהה, תפוקת הלב גדלה- לא אחת פי חמישה יותר מאשר הערכים שלו במנוחה – כאשר הגוף לא צורך כמות מספיקה של מים, הוא עלול להתייבש. ההתייבשות גורמת בהכרח להפחתה ולצמצום בתפוקת הלב. יש יחס ישר בין דרגת ההתייבשות לבין עצמת הפגיעה ביכולת הגוף לבצע את הפעילות בעצימות הרצויה.

מה שאנחנו חשים ומבינים בתחושה

כל מי מאתנו שמאומנים ומיומנים בפעילות גופנית חשים ויודעים כי חשוב לשתות מים. הרצון לשתות הוא טבעי. השתייה אינה מעטה את קצב שריפת הקלוריות- בדיוק ההיפך: היא מגבירה את האפקטיביות של השרירים ומאפשרת לנצל את האימון לשריפת קלוריות.
שתיית מים קרים במהלך הפעילות מסייעת לקירור פנימי של הגוף ובכך תורמת לאישוש הגוף במהלכה ומאפשרת לספק לגוף את הנוזלים שהוא זקוק להם כנגד הנוזלים שהוא מאבד בתהליך ההזעה.

על מנת להתאמן באופן רציף ויעיל חשוב אפוא להקפיד על שתיית כמות מספיקה של מים. סביר להניח כי מי מהמתאמנים בקביעות יודעים לאיזו כמות של מים  הגוף שלהם נזקק. חלק מהם ודאי רוכשים ניסיון תוך כדי הפעילות ויודעים לווסת את כמות המים הנצרכת לאורך כל האימון.

ניסוי וטעייה, אימון ושתייה

אף שמוסכם על הכול כי שתייה בעת פעילות גופנית חיונית ביותר, קיימות גישות ודעות שונות בקרב העוסקים בה. חשוב לדעת כי די באיבוד נוזלים של שני אחוז ממשקל הגוף כשדי לפגום ולפגוע ביכולתו של הגוף ולהשפיע על ביצועיו. הפגיעה עלולה לבוא לידי ביטוי בדופק מואץ, בכאבי שרירים ובתחושת חולשה. כאשר מתחיל תהליך התייבשות הוא עלול לחריף ולפגוע בכליות בפרט ולהשפיע לרעה על תפקוד הגוף.
חשוב לתכנן את השתייה לפני הפעילות בעיצומה ולאחר סיומה. מומחים ממליצים לשתות כחצי ליטר עד 600 מ"ל כשעתיים לפני האימון  וכמידה הזאת, בקירוב, כחצי שעה לפני תחילת האימון. שתיית יתר עלולה לגרום  למתן שתן לעתים תכופות. חשוב לציין כי שתיית יתר אינה מהווה ערובה למניעת מכת חום והתייבשות, כאשר האימון מתבצע ביום קיץ חם בחוץ.
כאשר מבצעים פעילות גופנית עם מאמן כושר אישי חשוב לשתות בין ארבע לחמש כוסות מים בשעה. בתנאים פיזיים ואקלימיים קשים יש להוסיף על מכסה זו  50%.