בר מים זמין לכולם

צריכת מים משפיעה באופן ישיר על איכות החיים שלנו. יש להטמיע עקרונות של כמויות שתייה נכונות כבר בגילאים צעירים, להקפיד על צריכת מים נקיים ולהשתמש בשיטות הסינון המתקדמות על מנת למנוע חדירת מזיקים ווירוסים.

יחד עם זאת, רבים עדיין מתלבטים בין מים מסוננים לבין מים מינרליים. נדמה כי לכל אחת מהשיטות יש יתרונות אחרים ולא תמיד קל לשים את האצבע על הגורם המכריע. מצד שני, אפשר לראות בבירור מדוע מים מסוננים עדיפים על פני מים מינרליים.

כיצד פועל הסינון?

ראשית, יש לציין כי המסננים הם מתקנים המטהרים את מי הברז. יש היצע רחב מאוד של מתקני סינון והאיכותיים מתוכם נדרשים לעמוד בתווי תקן מחמירים. הם עוברים בדיקות של בקרת איכות, נמצאים תחת פיקוח ואף זוכים למעקב מצד מדענים ואנשי מקצוע. המסננים האיכותיים מותקנים על צינורות המים או מגיעים בתוך מתקנים עצמאיים. הם משפרים את הטעם בזכות סינון הכלור ויודעים להתמודד גם עם מתכות שהסתננו אל מערכת המוביל הארצי. הם אידיאליים עבור ביטול החסרונות של צנרת ישנה המופעלת על ידי הרשות המקומית או פשוט קיימת בתוך הבית.
שנית, המטרה של מתקני סינון היא לסנן אבנית, מזהמים, כלור ומלחים. הטכנולוגיה העיקרית עליה הם מבוססים מוכיחה יעילות ללא פשרות. זו טכנולוגיה הנקראת אוסמוזה הפוכה ובה מתפילים מים באמצעות נטרול החיידקים והפסולת, לרבות אבנית ומתכות מומסות. טכנולוגיה אחרת הנמצאת בתוך מתקני סינון מים היא שימוש במסנן פחם פעיל. זהו מכשיר ייחודי שתפקידו לספוח את הכלור והחומרים האורגניים, לסלק חומרים מרחפים החודרים אל הצנרת כגון חול, אצות ויתושים ולתת מענה על כל הצרכים של לקוחות פרטיים. בנוסף, ניתן לשלב בתוך הטכנולוגיות הללו מכשיר טיהור עם מנורת UV שאחראית על ייצור קרינה לפגיעה בחיידקים.

חסרונות מים מינרליים

את כל היתרונות של מים מסוננים קשה למצוא במים מינרליים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, הם לא עוברים חיטוי כימי ולכן אין להם אף יכולת להתגבר על חיידקים הנוצרים במקוואות מים עומדים. מעבר לכך, מים סגורים בבקבוקים שתאריך התפוגה שלהם חלף, או לחילופין מים בבקבוק שנפתח אך לא הוחזר לקירור, מעמידים בפני הצרכנים סכנה משמעותית.

את תהליך הפגיעה באיכות המים ניתן לראות בצורה מואצת כאשר הם חשופים לשמש. היות ורוב ארגזי המים המינרליים הנמכרים בישראל אכן חשופים בצורה כזו או אחרת לשמש קופחת, אחוזי לחות גבוהים וטמפרטורות קיצוניות, מאוד לא מומלץ לסמוך עליהם.

אפשרות אחרת המעידה על החסרונות הבולטים של מים מינרליים היא ששאריות קטנות של החומר ממנו עשוי הבקבוק יעברו אל המים. מים שלא מנוקים כמובטח על ידי היצרן יכולים לפתח המון חיידקים המסכנים את הבריאות. גם את המים המינרליים יש להרתיח עבור תינוקות עד גיל שנה ולכן מדובר על דרך לא נוחה למשפחות.

לסיכום, מים מסוננים מציעים יתרונות משמעותיים שאי אפשר להתעלם מהם בהשוואה למים מינרליים. מומלץ לרכוש מתקן סינון מים ברמה גבוהה וליהנות מהשקעה משתלמת בטווח הקצר והארוך. מים מסוננים הם לא רק טעימים יותר, אלא גם בריאים ופחות מסוכנים.